Україна-Європейський Союз: архітектура та динаміка інтеграції

Панельна дискусія

“Україна – Європейський Союз: архітектура та динаміка інтеграції”

Панельна дискусія VIІ Харківського міжнародного юридичного форуму

 

Дата: 25 вересня 2023 р.

12:00 – 15:00 (за київським часом)

Он-лайн формат

 

За підтримки:

 

 

Із 1993 року членство в Європейському Союзі було визначено одним із ключових пріоритетів дипломатії України. З того часу Україна прийняла курс на євроінтеграцію, а український народ рішуче підтримав цей вектор у 2014 році. Головним здобутком у відносинах сторін є набуття чинності Угоди про асоціацію 2014 р., яка стала дороговказом масштабних політико-правових реформ на шляху до членства в ЄС та заклала правові основи подальшого наближення українського законодавства до aquis ЄС. Робота була спрямована на те, щоб Україна була спроможна забезпечити стабільність інституції, що гарантують демократію, верховенство права, права людини та повагу та захист меншин, функціонування принципів діючої ринкової економіки та витримати конкуренцію і протистояти ринковим силами в ЄС, а також довести здатність брати на себе та ефективно виконувати зобов’язання щодо членства, включаючи відданість цілям політичного, економічного та валютного союзу.

Повномасштабна агресія Російської Федерації проти України стала величезним викликом не лише Україні, але й всьому цивілізованому світові. При цьому війна прискорила євроінтеграційні процеси в Україні, що засвідчило беззаперечний факт того, що наша країна є частиною великої європейської сім’ї, оскільки українці ціною власного життя готові боронити європейські цінності. Логічним стало отримання Україною статусу держави-кандидатки на вступ до Європейського Союзу 23 червня 2022 р. Таке блискавичне рішення щодо перспективи приєднання України до кола держав-членів ЄС стало можливим завдяки ефективній праці українського державного апарату, спрямованій на належне виконання зобов’язань за Угодою про асоціацію, та проведенню сотень консультацій із міжнародними партнерами. Беззаперечно, цей успіх залежить від злагодженої роботи всіх державних органів України, особливо Уряду й Парламенту. При цьому в Україні велику роль відіграє активне громадянське суспільство і його підтримка євроінтеграції.

Україна ініціювала безпередедентний процес самоперевірки національного законодавства на відповідність актуальному праву ЄС для виявлення невідповідностей та прогалин, які необхідно усунути для підготовки України до переговорів про вступ до Європейського Союзу. Проведено перший етап цього селф-скрінінгу, до якого було залучено більше 80 органів державної влади та державних установ за 34 переговорними розділами. Опрацьовано близько 28 000 нормативно-правових актів та визначено, що близько 3 000 актів підлягає імплементації в українське законодавство. 1400 актів імплементовані повністю.

Незважаючи на те, що Україна вже поставила чимало європейських рекордів щодо успішного впровадження змін за короткий час, країну чекає ще багато роботи, яку вона має виконати «на відмінно». У жовтні 2023 р. Європейська Комісія має надати свої рекомендації щодо відкриття перемовин про вступ України в ЄС, що стане вагомою оцінкою виконаної роботи.

В контексті цього панельна дискусія має на меті стати відкритою платформою для об’єднання всіх кіл інтересів євроінтеграції, фахового обговорення пройденого євроінтеграційного шляху та майбутньої стратегії розвитку України, що приведе її до членських лав ЄС.

Тематичний дизайн панельної дискусії дозволяє залучити фахівців та представників державних органів України, з одного боку, та представників та експертів держав, що вже успішно здолали шлях приєднання до ЄС, з іншого боку. Така синергія допоможе дати відповіді на питання, що постають перед українським публічним та приватним секторами задля успішного виконання євроінтеграційних завдань.

 

Панельна дискусія має на меті висвітлити наступні питання:

  • актуальність Угоди про асоціацію в контексті кандидатського статусу України в ЄС;
  • результати та виклики процесу імплементації законодавства ЄС до правової системи України;
  • особливості процесів європейської інтеграції України в умовах повномасштабної війни Російської Федерації проти України;
  • досвід євроінтеграційного шляху держав до ЄС;
  • роль європейської інтеграції в процесі трансформацій та відбудови України;
  • готовність ЄС до розширення тощо.

 

Модераторка:

Тетяна Комарова, д.ю.н., професорка, завідувачка кафедри права ЄС Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 

Програма заходу

 

Перша сесія щодо процедури вступу України до Європейського Союзу

12:00-13:00

Даніель Сармієнто, Вступ України до ЄС поза межами стандартної процедури ст. 49 Договору про ЄС

Олександра Чубінідзе, Євроінтеграційний прогрес України: план щодо переговорів про вступ до ЄС та оцінки імплементації Україною acquisсommunautaire

 

Друга сесія щодо ролі судової влади у процесі європейської інтгерації

13:00-14:00

Адам Лазовські, Роль Суду справедливості ЄС у правовій апроксимації

Олеся Радишевська, Готовність українських судів до європеїзації

Анна Адамська-Галант, Судова реформа в Україні як частина євроінтеграційного процесу

 

Третя сесія щодо європеїзації правової системи України

14:00-15:00

Ксенія Смирнова, Лабіринти європеїзації правозастосовної практики в Україні

Софія Видра, Підготовка до переговорного етапу: основні виклики та висновки у процесі селф-скринінгу

Олеся Трагнюк, Тетяна Анакіна, Проблеми адаптації національного законодавства України до acquis ЄС (за результатами селф-скрінігу окремих нормативно-правових актів)

25 вересня 2023
12.00 - 15.00
Онлайн
Реєстрація учасників на захід у форматі Zoom
Безкоштовно

СПІКЕРИ

Адам Лазовскі

Професор Адам Лазовскі (Університет Вестмінстера) є одним із провідних науковців та експертів, що спеціалізується на розширенні ЄС, минулому та майбутньому, а також, загалом, на зовнішніх відносинах ЄС. Він багато писав про попередні раунди розширення, включаючи коментар до Договору про приєднання Болгарії та Румунії та коментар до Договору про приєднання Хорватії. Його роботи цитували у висновках […]

Даніель Сарміенто

Професор права ЄС та адміністративного права Університету Комплютенсе Мадриду та головний редактор блогу “EU Law Live”. Він також є практикуючим юристом із значним досвідом участі у справах у Суді ЄС. Він був радником у Міністерстві президентства Іспанії (2004-2006), юридичним радником у Верховному суді Іспанії (2006-2007) та юридичним секретарем у Суді ЄС (2007-2015). Професор Сармієнто є […]

Тетяна Анакіна

Доцент кафедри права ЄС Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, к.ю.н., лектор кафедри Жана Моне «Поглиблене вивчення цінностей і права ЄС: український контекст», запрошений професор Університету Комплютенсе Мадриду. Має практичний досвід експертної діяльності та реалізації міжнародних проєктів. З 2016 р. є юридичним експертом проєкту ЄС «Сприяння імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС» (Association4U) […]

Анна Адамська – Галант

PhD, керівник судового компоненту EU Pravo Justice Ukraine, адвокат, експерт з міжнародного гуманітарного права, колишній суддя в Косово.

Софія Видра

Ключова національна експертка Проєкту ЄС “Право-Justice”, компонент Політика та координація у секторі юстиції, юристка, магістрка права України та право Європейського Союзу.

Ксенія Смирнова

Докторка юр. наук, професорка, проректорка з науково-педагогічної роботи (міжнародне співробітництво) Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Проходила стажування в університетах країн ЄС (Німеччина, Франція, Польща) та США. Працювала гостьовою лекторкою в зарубіжних університетах (країни ЄС, Велика Британія, Туреччина, Китай (Гонг Конг) тощо). Очільниця Секції права Європейського Союзу Центру досконалості Жана Моне ІМВ КНУ імені Тараса […]

Олеся Трагнюк

Доцент кафедри права ЄС Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, к.ю.н.

Олександра Чубінідзе

Представниця Урядового офісу координації європейської та євроанталнтичної інтеграції, Секретаріат Кабінету Міністрів України. Має експертний досвід у ряді проєктах ЄС в урядових інституціях України, к.ю.н.

Олеся Радишевська

Суддя Верховного Суду, д.ю.н., доцент, професор кафедри службового та медичного права Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

МОДЕРАТОР

Тетяна Комарова

Д.ю.н., професорка, завідувачка кафедри права ЄС Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Професор Комарова тривалий час досліджує судове право Європейського Союзу. Має понад 150 наукових публікацій у галузі права ЄС, у тому числі монографії та книги, присвячені Суду Справедливості Європейського Союзу та його впливу на правову систему ЄС, правові системи третіх держав (зокрема українську правову […]

Заповніть форму для завершення реєстрації

    Form is deprecated, please contact the webmaster to upgrade this form.

    Дякуємо за реєстрацію!

    Шановний/-a колего!

    Дякуємо за реєстрацію на сайті VII Харківського міжнародного юридичного форуму. Будемо раді Вашій участі та чекаємо на зустріч у вересні!

    Протягом тижня Ви отримаєте повідомлення на вказану адресу електронної пошти з офіційним запрошенням та додатковою інформацією.

    З повагою,
    Співголова оргкомітету Форуму
    Ректор НЮУ імені Ярослава Мудрого
    А.П. Гетьман