І Харківський міжнародний юридичний форум став унікальним майданчиком для відкритого діалогу між політиками, юристами, науковцями, громадськими лідерами та студентською молоддю. Понад 500 учасників з 23 країн світу в ході панельних дискусій, круглих столів, семінарів та інших наукових заходів обговорювали найбільш актуальні проблеми українського та міжнародного права в умовах глобалізації.
Відкриваючи Форум, ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Василь Тацій окреслив найбільш важливі правові проблеми, невирішеність яких створює серйозні перешкоди на шляху сталого розвитку людства, звернув увагу на неефективність та недостатність існуючих інститутів і механізмів, що значно уповільнює економічний та суспільний розвиток.
Зокрема, Василь Тацій зазначив, що теми Форуму є актуальними не лише для України: «міжнародне гуманітарне право та збройні конфлікти в умовах європейських та глобальних змін, протидія транснаціональному тероризму, правові засади боротьби з корупцією, гарантування права на справедливий суд в контексті європейських та українських реалій, імплементація міжнародних стандартів екологічної та продовольчої безпеки. Ці питання дійсно потребують об’єднання зусиль правників, експертів та громадськості демократичних країн, щоб виробити дієві інструменти та узгоджені кроки для забезпечення мирного, збалансованого та сталого розвитку »
Зі вступним словом до учасників Форуму звернулася голова Харківської обласної державної адміністрації Юлія Світлична, яка передала вітання від Президента України Петра Порошенка і від себе особисто. «Мені приємно відзначити, що Харківська область стає центром не лише вагомих національних, але й міжнародних подій», підкреслила голова ХОДА.
Вітаючи учасників, Генеральний прокурор України Юрій Луценко відзначив, що не дарма саме Харків – юридичну столицю країни – було обрано для проведення подібної масштабної події. Він підкреслив, що сьогодні ключове питання утвердження української держави лежить у відновленні поняття справедливості. «Ми мусимо з’єднати поняття «юстиція» та «справедливість», «юстиція» та «законність», – сказав генеральний прокурор, відзначивши, що шляхи до цього й нароблятимуть, у тому числі, під час форуму в Харкові.
Також з вітальними словами виступив Міністр юстиції України Павло Петренко. Він висловив сподівання, що на Форумі з урахуванням сучасних викликів будуть запропоновані та створені нові механізми притягання до відповідальності осіб, які порушили міжнародне право і ці напрацювання стануть у подальшому позицією Міжнародного кримінального суду та передав вітання від Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.
Заступник керівника апарату-керівник Головного юридичного управління Верховної Ради України Михайло Теплюк у своєму виступі привітав учасників 1 Міжнародного юридичного форуму та передав звернення голови Верховної Ради України Андрія Парубія з побажаннями плідної праці.
Крім того, учасників заходу привітали Віце-президент Національної академії наук України Сергій Пирожков, Перший заступник Голови СБ України – начальник Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління Служби безпеки України Павло Демчина, Координатор проектів ОБСЄ в Україні Вайдотас Верба, керівник програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон та ректор Університету Миколаса Ромеріса (Литва) Алгірдас Монкевічюс.
ключові спікери
панелі
Додаткові заходи за основними темами форуму
- Круглий стіл: «Відповідальність бізнесу у сфері прав людини: досвід країн Вишеградської четвірки для України» // Модератор: Євгенія Клементьєва, Датський інститут прав людини
- Відкрита лекція «Глобалізація та право: виклики сучасності» // Б’ярн Мелкевік, доктор права, почесний професор університету Лаваля (Квебек, Канада)
- Круглий стіл: Круглий стіл «ЄДИНИЙ ДЕРЖАВНИЙ КВАЛІФІКАЦІЙНИЙ ІСПИТ ЯК ПЕРЕДУМОВА ДОСТУПУ ДО ПРАВНИЧОЇ ПРОФЕСІЇ: ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД ТА СПОСОБИ ВПРОВАДЖЕННЯ В УКРАЇНІ»
- Круглий стіл: «Збройний конфлікт в Україні та сучасні європейські і глобальні зміни» // Модератор: Брюно Ускіне, незалежний експерт з гуманітарних питань, заступник глави делегації МКЧХ в Москві в 2014-2015 роках
- Круглий стіл: «Кібербезпека та інформаційна безпека: нові виклики в умовах глобальних геополітичних змін» // Модератор: Андрей Козік, к.ю.н., Генеральний секретар Асоціації міжнародного права та арбітражу Білорусі, член Ради Директорів Міжнародного товариства військового права та права війни
- Презентація результатів проекту USAID “Досвід українських університетів у сфері антикорупційної освіти” // Модератори: Томас Райс, доктор права, професор Університету імені Вашингтона та Лі, доц. Оксана Нестеренко (НУКМА), ас. Олександр Комаров (НЮУ імені Ярослава Мудрого)
- Круглий стіл «Політика академічної доброчесності: досвід університетів ЄС та США» за проектом програми Еразмус+ // Модератор: проф. Томас Райс, Університет імені Вашингтона та Лі (Вірджинія, США)
сателітні заходи
- Круглий стіл: «Захист прав людини внутрішньо переміщених осіб» // Офіс Ради Європи в Україні
- Круглий стіл: «Проблеми імплементації правосуддя перехідного періоду в Україні» // Українська Гельсінська Спілка з прав людини
- Круглий стіл: «Доступність правосуддя для жінок» // Фонд народонаселення ООН в Україні
- Круглий стіл «Два роки реформи політичного фінансування: результати, виклики та перспективи» // Регіональне бюро Європи Міжнародної фундації виборчих систем (IFES)
- Конференція «Правові аспекти реформи сектору безпеки» // Женевський центр демократичного контролю за збройними силами
Студентська програма форуму
- Брейн-ринг для студентів: “Правове регулювання у сфері політичного фінансування” // Організатори: Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) спільно з Центром політико-правових реформ
- Відкрита лекція «Публічне фінансування політичних партій в Україні: вивчені уроки інших держав» // проф. Магнус Оман, Старший радник з питань політичних фінансів і Директор Регіонального бюро Європи Міжнародної фундації виборчих систем (IFES)
- Відкрита лекція: «Як посилити повагу до міжнародного гуманітарного права» // Марко Сассолі, професор міжнародного права Женевського Університету, Швейцарія, та доцент у Квебекському Університеті в Монреалі, Канада
- Відкрита лекція: «Договір про заборону ядерної зброї: виклики для міжнародного права і безпеки» // Дітер Флек, Почесний Президент Міжнародного Товариства Військового Права та Права Війни; Член Консультативної Ради Амстердамського Центру Міжнародного Права (ACIL)
- Відкрита лекція: «Роль органів ООН в реалізації відповідальності держав у контексті глобальної безпеки» // Венсан-Жоель Пру, професор Факультету права Національного Університету Сінгапуру
- Відкрита лекція: «Запобігання незаконній торгівлі органами і тканинами людини: європейський досвід та українські реалії» // Олексій Ілляшенко, к.ю.н., заступник начальника Управління з питань запобігання корупції та проведення люстрації Національної поліції України