ПРАВО І ВІЙНА: ГОЛОСИ ФІЛОСОФІВ

ПАНЕЛЬНА ДИСКУСІЯ

Право і війна: голоси філософів

Панельна дискусія в рамках VI Харківського міжнародного юридичного форуму

 

Організатори:

 

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Харків, Україна

 

Центрально-Європейській університет, Відень, Австрія

 

Дата і час: 7 жовтня 2022, 13.00 – 18.00 (GMT+3:00, Kyiv)

Робочі мови – англійська та українська; синхронний переклад забезпечується.

 

Війна докорінно змінює наше життя і нав’язує нам іншу перспективу сприйняття світу, яка витісняє всі можливі альтернативи, зокрема й правову оптику. Звідси, inter arma enim silent leges. Примітним є те, що саме із шоком від безпрецедентного насильства у ХХ столітті Поль Рікер пов’язує масштабну кризу філософії права і права як такого. Водночас право залишається головною (якщо не єдиною) альтернативою війні, і надати голос праву – це найменше, що філософія права може і повинна сьогодні робити. Більш того, війна є тією граничною ситуацією, коли на фоні екзистенційної загрози для права воно виявляє свою справжню природу. Коли всі правові інститути виявляються безсилими, а всі конвенції зруйнованими, нашому погляду нарешті відкриваються граничні підстави права. Так ми опиняємось у просторі філософії.

Ця панельна дискусія мотивована бажанням надати голос праву серед зброї через надання голосу філософам і таким чином вкотре поставити питання про сенс права.

 

Серед іншого, для обговорення пропонуються такі питання:

  • Чи мовчать закони серед зброї? Чи є війна надзвичайним станом як станом виключення? А в такому разі, чи можливе повернення до стану правового? І що дозволяє праву відроджуватись навіть на згарищі війн та геноцидів?
  • Як змінюється людський досвід, зокрема й досвід права, в часи війни? Як досвід фактичного безправ’я трансформує баланс між нормативністю і фактичністю нашого існування? І чи є ці зміни незворотними?
  • Як змінює війна наше сприйняття світу? У чому причина «забуття» права як однієї з ключових тем філософії, що вона традиційно була присутня у всіх великих філософських системах? І як пов’язана ця криза філософії права із кризою права як такого?
  • Як можливе «право війни»? І як ми маємо переосмислити питання про природу права, для того щоб юриспруденція продовжувала мати сенс?
  • Як має реагувати філософія права на виклики правовим цінностям, спричинені збройною агресією Російської Федерації проти України? И чи залишаються правові цінності незмінними та неушкодженими в умовах війни?

 

Додаткова інформація:

За результатами заходу планується видання спеціального випуску наукового журналу «Філософія права і загальна теорія права» (http://phtl.nlu.edu.ua).

7 жовтня 2022 року
13.00 - 18.00
Онлайн
Реєстрація учасників на захід у форматі Zoom
Безкоштовно

СПІКЕРИ

Марсело Кампос Галуппо

Професор кафедри філософії права Папського католицького університету Мінас-Жерайс та кафедри трудового права і філософії права Федерального університету Мінас-Жерайс (Бразилія), запрошений професор Балтиморського університету (США), президент Бразильської секції Міжнародної асоціації філософії права і соціальної філософії.

Тема виступу: ''Фройд про війну''

Анатолій Єрмоленко

Доктор філософських наук, професор, директор Інституту філософії імені Григорія Сковороди Національної академії наук України, член-кореспондент Національної академії наук України.

Тема виступу: ''Морально-правовий дискурс війни в умовах російської агресії проти України''

Лоренц Келер

Професор цивільного права, цивільно-процесуального права та філософії права Університету Бремена (Німеччина).

Тема виступу: ''Чи є війна батьком всього сущого, а отже, і права?''

Клаус Гюнтер

Професор теорії права, кримінального права та кримінального процесу Франкфуртського університету імені Йоганна Вольфганга Гете (Німеччина).

Тема виступу: ''Зловживання правом у часи війни''

Сергій Максимов

Доктор юридичних наук, професор кафедри прав людини та юридичної методології Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, член-кореспондент Національної академії правових наук України.

Тема виступу: ''Чи народжується право із духу трагедії? Непозитивістський погляд на право та війну''

Матіас Мальман

Доктор юридичних наук, професор кафедри філософії та теорії права, правової соціології та міжнародного публічного права Університету Цюріха (Швейцарія); запрошений професор у Центральноєвропейському університеті, Будапешт (2005 – 2022), Єврейському університеті, Єрусалим (2007, 2016), Юридичному центрі Джорджтаунського університету, Вашингтон, округ Колумбія (2012), Школи права Університету Пенсильванії, Філадельфія (2017), Німецько-турецькому університеті, Стамбул (з 2018); 2021 – 22 Інститут […]

Тема виступу: ''Війна – розчарування в праві?''

Константінос Пападжорджиу

Професор філософії права в Афінському національному університеті імені Каподистрії (Греція), Школа права.

Тема виступу: ''Україна: відверто несправедлива війна та її дилеми''

Мацей Піхляк

Кандидат юридичних наук, доцент кафедри теорії права та філософії права Вроцлавського університету, секретар Асоціації філософії права та соціальної філософії – польської секції IVR.

Тема виступу: «''Справжня поезія завжди тримається на точності'': паралелі між правом і поезією перед лицем війни»

Станіслав Погребняк

Доктор юридичних наук, професор кафедри прав людини та юридичної методології Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, т.в.о. завідувача кафедри прав людини та юридичної методології.  

Тема виступу: ''Чи здатне право захищати в часи війни?''

Наталія Сатохіна

Кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри прав людини та юридичної методології Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Тема виступу: ''Очевидність війни та впевненість у праві: право у протистоянні тиранії фактичності''

Олексій Стовба

Доктор юридичних наук, доцент кафедри права гуманітарного факультету Національного аерокосмічного Універиситету «ХАІ».

Тема виступу: ''Право під час війни: між правовою літературою і тілесним досвідом''

Ізабель Трухільо

Професорка філософії права в Університеті Палермо (Італія), директорка Програми PhD з ґендерних студій, колишня директорка Програми PhD з прав людини.

Тема виступу: ''Про антиномію між правами людини та війною''

Маофен Чен

Доцентка Коледжу права Тайванського національного університету. Вона вивчала як право, так і філософію та отримала ступінь доктора права в Геттінгенському університеті імені Георга Августа (Німеччина).

Тема виступу: ''Оновлення філософії міжнародного права в епоху гібридної війни''

МОДЕРАТОРИ

Сергій Максимов

Доктор юридичних наук, професор кафедри прав людини та юридичної методології Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, член-кореспондент Національної академії правових наук України.

Наталія Сатохіна

Кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри прав людини та юридичної методології Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Заповніть форму для завершення реєстрації

    Form is deprecated, please contact the webmaster to upgrade this form.

    Дякуємо за реєстрацію!

    Шановний/-a колего!

    Дякуємо за реєстрацію на сайті VIII Харківського міжнародного юридичного форуму. Будемо раді Вашій участі та чекаємо на зустріч у вересні!

    Протягом тижня Ви отримаєте повідомлення на вказану адресу електронної пошти з офіційним запрошенням та додатковою інформацією.

    З повагою,
    Співголова оргкомітету Форуму
    Ректор НЮУ імені Ярослава Мудрого
    А.П. Гетьман