Цифрові технології, людський досвід і право

Міждисциплінарний воркшоп
Центр права, етики та цифрових технологій Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого запрошує вас до участі у міждисциплінарному воркшопі, покликаному поєднати бачення точних наук, філософську та правову перспективи трансформації права у цифрову добу.
 
Цифрові технології радикально змінюють людський досвід, із структури якого поступово зникають такі, здавалося б, суто людські його складові, як мислення та дія. Від початку покликана стати частиною нашого життя, сьогодні техніка починає витісняти людський досвід як такий. Нечуваний до цього часу темп розвитку технологій уперше надає людині цілком реальну можливість позбутися усіх тих складнощів, що супроводжують вчинок і що вони збігаються в понятті відповідальності.
З іншого боку, самі технології стають все більш автономними і незалежними від втручання людини. Такі поняття, як свобода волевиявлення, самоусвідомлення і самовизначення, стають занадто розмитими, щоб служити визначальними критеріями правової суб’єктності, а коло потенційних носіїв автономії стає все ширшим. Водночас ідеї автономії, вчинку та відповідальності залишаються фундаментом сучасних правових інститутів. Однак чи не став цей фундамент занадто крихким, щоб і далі утримувати грандіозну будівлю права?
 
Серед іншого, може бути розглянуто такі питання:
  • Наскільки радикально змінюється людський досвід у цифрову добу і чи залишається він власне людським? Або, можливо, технології лише висвітлюють те, що ми насправді ніколи й не були такими, якими себе уявляли?
  • Чи зберігає людина монополію на дію у світі цифрових технологій?
  • Чи не варто переглянути наші традиційні уявлення про свободу волі та людську дію, а разом з ними – класичні поняття юриспруденції та уявлення про право як таке?
  • Чи зберігає сенс ідея демократії в умовах автоматизації управління та широких можливостей для маніпуляцій за допомогою технологій?
  • Чи піддається справедливість обрахунку і чи здатні рішення, засновані на штучному інтелекті, сприяти справедливості в суспільстві?
  • Чи залишається місце для юридичної відповідальності у світі, де свободний вчинок замінено алгоритмом мінімізації ризиків?
  • Чи залишається при цьому взагалі місце для права, і якщо так, то як ми маємо переосмислити останнє в цифрову добу?
 
Мови воркшопу – українська та англійська. Буде забезпечено синхронний переклад.
За результатами буде видано спеціальний випуск наукового журналу «Філософія права і загальна теорія права» (український рецензований журнал з відкритим доступом, детальніше: http://phtl.nlu.edu.ua/about), присвячений темі заходу. Статті приймаються до 30 листопада 2021.
 
Усі питання та пропозиції надсилайте електронною поштою Юлії Размєтаєвій та Наталії Сатохіній (cledt@nlu.edu.ua).

 

Організатори:

Центр права, етики та цифрових технологій Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

 

  Програма заходу

24 вересня 2021 року
14.00
10 поверх НБК
Реєстрація учасників на захід у форматі Zoom
Безкоштовно

Спікери

Дмитро Гудима

Суддя Великої Палати Верховного Суду, кандидат юридичних наук, доцент. Дмитро є автором книги “Права людини: антрополого-методологічні засади дослідження” (2009) та численних публікацій, присвячених правам людини, антропології, штучному інтелекту, ефективних засобів правового захисту, практиці Європейського суду з прав людини.

Наталія Сатохіна

Кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри прав людини та юридичної методології Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Юлія Размєтаєва

Кандидатка юридичних наук, керівниця Центру права, етики та цифрових технологій та доцентка кафедри прав людини та юридичної методології Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (Україна) та запрошена дослідниця в Уппсальському університеті (Швеція). Вона є авторкою книг “Права людини як фундаментальна цінність громадянського суспільства” (2013) та “Доктрина і практика захисту прав людини” (2018), а також авторкою […]

Кларіс Шрьодер

Державна ІТ-консультантка, яка працює у публічному секторі та спеціалізується на цифровій трансформації. Кларісс має досвід просування публічних цифрових послуг та відкритого уряду в Швейцарії та Німеччині. Вона також є членкінею правління OffeneKommunen. NRW, неприбуткової організації, що сприяє відкритому уряду в Північному Рейні-Вестфалії, а також членкінею Асоціації Відкритої освіти та Програмного Забезпечення. Вона є випускницею програми […]

Маріанна Капассо

Докторант з прав людини та глобальної політики в Школі передових досліджень Сант’Анна в Пізі, Італія. Її наукові інтереси включають філософію технологій, політичну філософію, прикладну етику. Вона є автором або співавтором статей на ці теми у таких журналах, як «Розум та машини», «Кордони в робототехніці та штучному інтелекту» та інших.

Коннор Хокінг

Коннор отримав диплом бакалавра зі свободи мистецтв з коледжу Сент-Джонс у США у 2017 році. Він подаватиме документи на аспірантуру з філософії цієї зими. Його сфери інтересів включають біоетику – особливо етику біомедичного вдосконалення – етику штучного інтелекту та нормативну етику.

Шива Рахман

Юрист за фахом і дослідник за пристрастю, він має вищу освіту з математики та права, а також є аспірантом з інформатики та філософії. Його докторська ступінь – з філософії розуму та когнітивної науки.

Модератор

Юлія Размєтаєва

Кандидатка юридичних наук, керівниця Центру права, етики та цифрових технологій та доцентка кафедри прав людини та юридичної методології Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (Україна) та запрошена дослідниця в Уппсальському університеті (Швеція). Вона є авторкою книг “Права людини як фундаментальна цінність громадянського суспільства” (2013) та “Доктрина і практика захисту прав людини” (2018), а також авторкою […]

Заповніть форму для завершення реєстрації

Form is deprecated, please contact the webmaster to upgrade this form.

Form is deprecated, please contact the webmaster to upgrade this form.

Дякуємо за реєстрацію!

Шановний/-a колего!

Дякуємо за реєстрацію на сайті VII Харківського міжнародного юридичного форуму. Будемо раді Вашій участі та чекаємо на зустріч у вересні!

Протягом тижня Ви отримаєте повідомлення на вказану адресу електронної пошти з офіційним запрошенням та додатковою інформацією.

З повагою,
Співголова оргкомітету Форуму
Ректор НЮУ імені Ярослава Мудрого
А.П. Гетьман