Україна на шляху до членства в ЄС: виклики та перспективи

ПАНЕЛЬНА ДИСКУСІЯ

Панельна дискусія VI Харківського міжнародного юридичного форуму

 

Час: 14:00-17:00 (за київським часом)

 

Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого

 

У кооперації із:

 

Проект “Association4U”

 

Концепція

 

Цивілізаційний вибір розвитку України був зроблений із прийняттям Постанови Верховної Ради України «Про засади внутрішньої та зовнішньої політики» 1993 року, де членство в Європейському Союзі визначено одним із ключових пріоритетів дипломатії нашої держави. З того часу прийнято низку доленосних актів, що окреслили незмінний курс країни на євроінтеграцію, а український народ рішуче підтримав цей вектор у 2014 році. Головним здобутком у відносинах сторін стало набуття чинності Угоди про асоціацію 2014 р., яка стала дороговказом масштабних політико-правових реформ на шляху до членства в ЄС та заклала правові основи подальшого наближення законодавства до aquis communautaire. Робота була спрямована на те, щоб Україна була спроможна забезпечити стабільність інституції, що гарантують демократію, верховенство права, права людини та повагу та захист меншин, функціонування принципів діючої ринкової економіки та витримати конкуренцію і протистояти ринковим силами в ЄС, а також довести здатність брати на себе та ефективно виконувати зобов’язання щодо членства, включаючи відданість цілям політичного, економічного та валютного союзу.

Одностайна підтримка міжнародних партнерів у відповідь на брутальне порушення основних принципів міжнародного права у результаті повномасштабної агресії Російської Федерації проти України засвідчила, що наша країна, беззаперечно, є частиною великої європейської сім’ї, оскільки українці ціною власного життя готові боронити європейські цінності. Логічним, хоча і за трагічних обставин, стало отримання Україною статусу держави-кандидатки на вступ до Європейського Союзу 23 червня 2022. Таке блискавичне рішення щодо перспективи приєднання України до кола держав-членів ЄС стало можливим завдяки титанічній праці українського державного апарату, спрямованій на належне виконання зобов’язань за Угодою про асоціацію, та проведенню сотень консультацій із представниками Європейської Комісії, а також інших міжнародних партнерів .

Незважаючи на перемогу в отриманні статусу держави-кандидатки ЄС, попереду нашу країну чекає ще багато роботи, яку вона має виконати «на відмінно». Перша перевірка прогресу по виконанню Копенгагенських критеріїв від Європейської Комісії відбудеться вже у грудні 2022 року і від її результатів буде залежати подальша програма наближення.

У цьому контексті панельна дискусія має на мені стати відкритою платформою для фахового обговорення пройденого євроінтеграційного шляху та майбутньої стратегії розвитку України, що приведе її до членських лав ЄС.

Логіка тематичного дизайну панельної дискусії  дозволяє залучити фахівців та представників державних органів України, з одного боку, та представників та експертів держав, що вже успішно здолали шлях приєднання до ЄС, з іншого боку. Саме така синергія допоможе дати відповіді на питання, що постають перед українським публічним та приватним секторами задля успішного виконання критеріїв членства у ЄС.

Панельна дискусія має на меті висвітлити наступні питання:

  • Угода про асоціацію як дороговказ наближення правової, політичної, економічної систем України до acquis ЄС;
  • Можливість особливої «прискореної» процедури (“fast track”) приєднання України до ЄС;
  • Досвід євроінтеграційного шляху держав до ЄС;
  • Пріоритетні сфери для подальших євроінтеграційних реформ України;
  • Дотримання цінностей ЄС як мірила європейського напрямку розвитку України;
  • Особливості процесів європейської інтеграції України в умовах повномасштабної війни Російської Федерації тощо.
4 жовтня 2022 року
14.00 - 17.00
Онлайн
Реєстрація учасників на захід у форматі Zoom
Безкоштовно

СПІКЕРИ

Адам Лазовскі

Професор Адам Лазовскі (Університет Вестмінстера) є одним із провідних науковців та експертів, що спеціалізується на розширенні ЄС, минулому та майбутньому, а також, загалом, на зовнішніх відносинах ЄС. Він багато писав про попередні раунди розширення, включаючи коментар до Договору про приєднання Болгарії та Румунії та коментар до Договору про приєднання Хорватії. Його роботи цитували у висновках […]

Дмитро Коченов

Д-р Дмитро Коченов (CEU, Інститут демократії). Фокус дослідження: принципи права, особливо верховенства права; порівняльне та європейське громадянство та особистість у праві з кількісної та якісної точки зору; рівність і недискримінація; федералізм. У його науковому доробку 3 монографії ; 13 відредагованих томів, з яких 5 у Cambridge University Press, 2 у Hart Publishing і 1 у […]

Лукаш Гжейдзяк

Лукаш Гжейдзяк (Лодзінський університет), доктор філософії, є доцентом на факультеті права та адміністрації та асоційованим членом, науковим співробітником і координатором галузі права державної допомоги в Центрі антимонопольних та регуляторних досліджень Варшавського університету. Його спеціалізація – це право Польщі, ЄС, США, а також порівняльне право конкуренції та публічне комерційне право. Він є автором численних публікацій у […]

Цезар Херма

Ключовий експерт з наближення законодавства до ЄС, фінансований ЄС проект Association4U – «Підтримка імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС Фаза ІІ». З 2016 року проводив підтримку КМУ та ВРУ щодо наближення законодавства України до права ЄС. Раніше протягом 17 років був експертом, заступником директора та директором департаменту права ЄС «Європейського секретаріату» уряду Польщі.

Анна Адамська – Галант

PhD, керівник судового компоненту EU Pravo Justice Ukraine, адвокат, експерт з міжнародного гуманітарного права, колишній суддя в Косово.

Віктор Городовенко

Віктор Городовенко, суддя Конституційного Суду України, заслужений юрист України, доктор юридичних наук, професор, лауреат Премії імені Ярослава Мудрого, член-кореспондент Національної академії правових наук України. Представник України в Консультативній раді європейських суддів при Комітеті міністрів Ради Європи. Автор понад 100 публікацій з питань судової етики та незалежності суддів.

Ксенія Смирнова

Докторка юр. наук, професорка, проректорка з науково-педагогічної роботи (міжнародне співробітництво) Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Проходила стажування в університетах країн ЄС (Німеччина, Франція, Польща) та США. Працювала гостьовою лекторкою в зарубіжних університетах (країни ЄС, Велика Британія, Туреччина, Китай (Гонг Конг) тощо). Очільниця Секції права Європейського Союзу Центру досконалості Жана Моне ІМВ КНУ імені Тараса […]

МОДЕРАТОРИ

Тетяна Комарова

Д.ю.н., професорка, завідувачка кафедри права ЄС Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Професор Комарова тривалий час досліджує судове право Європейського Союзу. Має понад 150 наукових публікацій у галузі права ЄС, у тому числі монографії та книги, присвячені Суду Справедливості Європейського Союзу та його впливу на правову систему ЄС, правові системи третіх держав (зокрема українську правову […]

Тетяна Анакіна

Доцент кафедри права ЄС Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, к.ю.н., лектор кафедри Жана Моне «Поглиблене вивчення цінностей і права ЄС: український контекст», запрошений професор Університету Комплютенсе Мадриду. Має практичний досвід експертної діяльності та реалізації міжнародних проєктів. З 2016 р. є юридичним експертом проєкту ЄС «Сприяння імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС» (Association4U) […]

Заповніть форму для завершення реєстрації

    Form is deprecated, please contact the webmaster to upgrade this form.

    Дякуємо за реєстрацію!

    Шановний/-a колего!

    Дякуємо за реєстрацію на сайті VII Харківського міжнародного юридичного форуму. Будемо раді Вашій участі та чекаємо на зустріч у вересні!

    Протягом тижня Ви отримаєте повідомлення на вказану адресу електронної пошти з офіційним запрошенням та додатковою інформацією.

    З повагою,
    Співголова оргкомітету Форуму
    Ректор НЮУ імені Ярослава Мудрого
    А.П. Гетьман