Відкрита лекція

Глобалізація та право: виклики сучасності

 


Лекцію читав

Б’ярн Мелкевік, доктор права, почесний професор університету Лаваля (Квебек, Канада)
 

На другий день роботи, 4 жовтня, з відкритою лекцією виступив доктор юридичних наук, професор університету Лаваля (Квебек, Канада) Б’ярн Мелкевік – видатний фахівець в галузі філософії і теорії права, юридичної методології, порівняльного правознавства та юридичної аргументації. Він є автором більше ніж двохсот робіт, виданих французькою, іспанською та російською мовами.

«Чи може глобалізація бути чимось іншим, окрім нового виклику правової сучасності?», відповідаючи на це питання, професор Мелкевік зазначив, що сьогодні дві системи права вже сформувалися як глобалізоване право: neo-lex mercatoria і міжнародна система прав людини. Neo-lex mercatoria є системою позадержавної законності, за якою комерційні суб’єкти самі врегульовують свої економічні спори як питання приватного права. Ця система не потребує офіційної державно-правової структури.

Права людини як обмеження національних держав повинні зруйнувати все дискримінаційні контексти і забезпечити чоловікам і жінкам стан, коли вони можуть контролювати своє життя і його умови. Звісно, тільки демократія здатна виконати таку обіцянку. Це вплине на право, оскільки якщо воно є не просто додатком до держави, і якщо воно може вільно функціонувати без останньої, то, без сумнівів, сучасна епоха створила право щодо політичної спільноти.
Серед слухачів – науковці, викладачі провідних вищих навчальних закладів України, студенти та практикуючі правники.