Відкрита лекція

Глобалізація та право: виклики сучасності

 


Лекцію читав

Б’ярн Мелкевік, доктор права, почесний професор університету Лаваля (Квебек, Канада)
 

Контекст

Автор розглядав два аспекти глобалізації: 1) глобалізація як економічна трансформація світу; і 2) як культурна трансформація світу, що так чи інакше переживається й на рівні окремих учасників. Якщо розглядати глобалізацію як економічну раціональність, можна зупинитися на двох спостереженнях – одне з них стосується глобалізації як економічної системи, а інше – економічних (і культурних) наслідків, які здобувають відображення в повсякденному житті і добробуті окремих людей. На культурному рівні сучасна глобалізація розкриває нові проблеми ідентичності, характер яких як і раніше залишається невідомим як для людей, так і для країн.

Якщо сьогодні глобалізація задумана як нова Велика обіцянка, яка може принести нам добробут і комфорт, ми не повинні забувати, що ці добробут і комфорт часто нам давалися «артилерією, кіннотою і піхотою».

Чи може глобалізація бути чимось іншим, окрім нового виклику правової сучасності?

Дві системи права вже сформувалися як глобалізоване право: neo-lex mercatoria і міжнародна система прав людини. Neo-lex mercatoria є системою позадержавної законності, за якою комерційні суб’єкти самі врегульовують свої економічні спори як питання приватного права. Ця система не потребує офіційної державно-правової структури.

Права людини як обмеження національних держав повинні зруйнувати все дискримінаційні контексти і забезпечити чоловікам і жінкам стан, коли вони можуть контролювати своє життя і його умови. Звісно, тільки демократія здатна виконати таку обіцянку. Це вплине на право, оскільки якщо воно є не просто додатком до держави, і якщо воно може вільно функціонувати без останньої, то, без сумнівів, сучасна епоха створила право щодо політичної спільноти.